مقالات پزشکی

انواع معلولیت ذهنی یا جسمی

معلولیت

معلولیت به معنی ناتوانی شخص در انجام کاری است که افراد عادی به راحتی می توانند آن را انجام دهند. علل زیادی برای ایجاد معلولیت در افراد وجود دارد که شایع ترین آن عوامل ژنتیکی است که از پدر و مادر به فرزند انتقال داده می شود. به غیر از این برخی بیماری ها نیز می توانند منشاء ایجاد معلولیت در افراد باشند. معلولیت در افراد به دو دسته اصلی جسمی و ذهنی تقسیم می شوند که هر دو این دو معلولیت زیرمجموعه هایی هم دارند. در این مقاله قصد داریم تا انواع معلولیت های جسمی و ذهنی متداول را با هم مرور کنیم.

انواع معلولیت های ذهنی

اختلال مربوط به حافظه

یکی از انواع معلولیت های ذهنی عدم داشتن قدرت حفظ اتفاقات پیش آمده در حافظه است. البته کم حافظگی دلیلی بر معلولیت نیست. معلولیت ذهنی حافظه منظور اختلالاتی است که حافظه فرد را تحت تاثیر شدید قرار داده و گاهی اوقات حتی مانع از به خاطر آوری چند ساعت قبل برای او می شود. این نوع از معلولین هر چند به دلیل مادرزادی و ژنتیکی نیز امکان پذیر است اما بیشتر از طریق حوادث مختلف مانند تصادف و یا یک ضربه محکم به سر ایجاد می گردد.

معلولیت ذهنی

عقب ماندگی ذهنی

ابهامات زیادی درباره این نوع معلولیت ذهنی در افراد وجود دارد. در درجه اول باید بدانید که این نوع معلولیت ناشی از شرایط مادرزادی و ژنتیک بوده و اکتسابی نخواهد بود. عقب ماندگی ذهنی در افراد در همان سنین کم خود را نشان خواهد داد. از این گذشته علت بروز این بیماری با وجود تحقیقات بسیار زیاد و رسیدن به پاسخ های قانع کننده، هنوز هم در بسیاری از موارد مخفی مانده است. درجه بندی این نوع معلولیت هم آن را به خفیف، متوسط، شدید و عمیق تقسیم می نماید. در معلولیت ذهنی شدید و عمیق که کمتر از 1 درصد از نوزادان را درگیر می نماید، ضریب هوشی فرد بیمار به زیر 50 کاهش می یابد.

معلولیت جسمیسندروم دان

یک اختلال کروموزومی در کودکان باعث ایجاد یک نوع معلولیت ذهنی با نام سندروم دان می شود. چهره این افراد از سایر انواع معلولین ذهنی کاملاً قابل تشخیص می باشد. از این گذشته بسیاری از موارد مبتلا به این بیماری خیلی شدید نبوده و حتی فرد امکان یک زندگی عادی و تحصیل در مدارس عادی را نیز دارد. با این حال افراد مبتلا به این بیماری می توانند با اختلال حافظه، کمبود ضریب هوشی، قدرت تفکر کم و از این قبیل موارد درگیر باشند.

اختلالات یادگیری

ذهن چنین افرادی در واقع خیلی آسیب ندیده و در میان انواع معلولیت های ذهنی کمترین میزان آسیب را دارد. چنین افرادی در شرایط عمومی زندگی عادی دارند و حتی تشخیص این اختلال نیز می تواند سخت به نظر برسد. اما آنها به هر صورت در یادگیری مطالب جدید با اختلال مواجه بود و بخشی از ذهن آنا که به این موضوع اختصاص دارد، دچار اختلال می باشد.

میکروسفالی و هیدرو سفالی

میکرو سفالی و هیدرو سفالی دو نوع معلولیت هستند که در طی آنها مغز کودک دچار نقص در رشد می شود. در نوع اول مغز کوچکتر از حالت طبیعی باقی می ماند و در نوع دوم که به آب آوردن مغز نیز مشهور است، مغز افراد اندازه غیر طبیعی و بزرگتر از حالت نرمال خواهد داشت. چنین افرادی در اکثر موارد از نظر ذهنی هم با عقب ماندگی هایی روبرو می باشند.

انواع معلولیت جسمی

معلولیت ذهنی و جسمی

کم کاری غده تیروئید

غده تیروئید غده رشد اعضای بدن است. رشد همه اعضای بدن به این غده وابسته بوده و در صورتی که کم کاری در آن وجود داشته باشد، به صورت رشد کم و ناقص در اندام فرد خود را نشان می دهد. بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند قد خیلی کوتاهی داشته باشند یا با سایر اندام های غیر طبیعی روبرو شوند. کاهش ضریب هوشی و خشکی پوست نیز از دیگر نشانه های ابتلا به این بیماری است. نکته مهم در باره کم کار شدن تیروئید در این است که امکان ابتلای به آن بعد از تولد نیز برای افراد وجود داشته و حتماً دلایل مادرزادی باعث آن نمی شوند.

لکنت زبان

بیماری لکنت زبان هم می تواند به دلایل مادرزادی و هم به دلایل دیگری بعد از تولد برای افراد پیش بیاید. در اثر ابتلا به این بیماری فرد توانایی سخت گفتن به صورت واضح و پشت سر هم را نداشته و در حین صحبت مکث زیادی خواهد داشت. البته ابتلا به لکنت زبان دلیلی برای کاهش ضریب هوشی افراد نخواهد بود. در بسیاری از مواقع چنین افرادی ضریب هوشی بالایی نیز دارند.

قطع عضو

قطع عضو نیز از دیگر انواع معلولیت جسمی می باشد. دلایل زیادی می توان برای قطع عضو برشمرد که شایع ترین آنها تصادفات و جنگ های میان کشورها است. البته قطع عضو می تواند دلایل مادرزادی نیز داشته باشد. ناقص به دنیا آمدن کودک از رحم مادر باعث قطع عضو وی خواهد شد. از این گذشته بروز برخی بیماری ها مانند سرطان نیز می تواند منجر به از دست رفتن برخی از اعضا شود.

نابینایی

افراد نابینا نیز هم به دلیل مادرزادی و هم به دلایل اکتسابی به این بیماری مبتلا می شوند. برخی از بیماری های مربوط به چشم مانند آب مروارید و یا حتی برخورد یک جسم با چشم می تواند منجر به ایجاد نابینایی در افراد باشد. چشم یک عضو کاملاً حیاتی اما بسیار حساس می باشد که نیاز به مراقبت زیادی دارد.

ناشنوایی

ناشنوایی هم دلایل ابتلای مشابه با نابینایی دارد. این معلولیت جسمی امکان شنیدن صدای محیط را برای فرد از بین می برد.

مشکلات حرکتی ناشی از آسیب های نخاعی

وارد شدن هر گونه آسیب به نخاع به هر دلیلی می تواند باعث ایجاد معلولیت در اعضای بدن مانند پاها، دست ها و حتی گردن شود.

اوتیسم

اوتیسم را نمی توان یک معلولیت صد در صد قلمداد کرد زیرا بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری رفتار طبیعی از خود نشان می دهند و تنها در برخی از حواس خود ضعف های زیادی دارند. اما درصد بالایی از افراد مبتلا به اوتیسم با معلولیت های جسمی نیز روبرو می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *