بتادین نام تجاری پوویدون ـ آیودین (PVP-I) یا آیودوپوویدون است. این ماده نخستین بار در سال 1955 تولید شده و به بازار عرضه شد؛ و در حال حاضر در دو صورت مایع و پودری در بازار به فروش می رسد. در تولید و ساخت این محصول آنتی بیوتیک هایی برای توقف و یا کاهش رشد باکتری زخم برای بهبود زخم استفاده شده است.

بتادین

کاربرد بتادین

بتادین برای ضدعفونی کردن پوست بیمار( قبل و بعد از جراحی ) و دست جراح استفاده می‌شود و همچنان برای شستشوی زخم های کوچک نیز استفاده می شود. همانطور که گفته شد ؛ در محلول بتادین آنتی بیوتیک برای التیام سریع بخش های آسیب دیده وجود دارد و از این ماده برای درمان عفونت های پوستی کوچک، ملایم و درمان زخم های خفیف از جمله سوختگی کم و خراش و بریدگی استفاده می شود.

البته بعضی از زخم ها و عفونت های پوستی کوچک بدون درمان و استفاده از بتادین التیام می یابند و ترمیم می شوند.

شیوه استفاده از بتادین

قبل از استفاده دستان خود را بشویید. ناحیه آسیب ‌دیده را تمیز و خشک کرده و بعد آن را با پنبه آغشته کرده و به محل زخم بزنید و به آرامی مالش دهید ؛ و اگر از پودر استفاده می‌کنید، یک لایه سبک از پودر را به محل زخم بزنید. در نهایت در صورت تمایل می توانید محل زخم را با باند بپوشانید و حتماا بعد از ضدعفونی کردن ناحیه آسیب دیده، دستان خود را بشورید.

در صورتی که در مراحل درمان زخم در کنار بتادین، از کرم یا پماد دیگر استفاده دارید؛ ابتدا مقدار کمی از پماد را به پوست و اطراف زخم بمالید( طبق شیوه مصرف) و بعد از بتادین برای ضدعفونی کردن استفاده کنید.

حتما با تجویز پزشک از این دارو استفاده کنید؛ زیرا این دارو روند درمان و التیام بعضی از زخم ها و نواحی آسیب دیده را طولانی می کند و برای بعضی از زخم ها مضر است و باعث عفونت بیشتر می شود. در صورت تجویز پزشک، معمولا ً ۱ تا ۳ بار در روز استفاده می شود.

از این محصول برای شستشو و … چشم‌ها و یا داخل دهان خود خودداری کنید؛ و در صورت این اتفاق  سریعا چشم و دهان خود را بشویید؛ و برای داخل بینی نیز بجز تجویز پزشک، استفاده نکنید.

طریقه مصرف

برای تسریع در روند درمان و تاثیر بیشتر دارو، دز دارو یا تعداد دفعات استفاده از آن در روز را افزایش ندهید؛ زیرا بجز ایجاد عوارض جانبی هیچ اثر مثبتی ندارد؛ و در صورتیکه زمان استفاده از دارو را فراموش کردید؛ در زمان بعدی از همان میز دوز تجویز شده استفاده کنید و بدلیل فراموشی مقدار دوز را زیاد نکنید.

اگر شرایط شما پس از یک هفته تغییر نکرد؛ حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان مشکل جمع شدن مایع در پشت ریه

«پلورودزیس» به جمع شدن مایع در پشت ریه به دلیل نشت مداوم مایع ریوی می گویند. این بیماری و مشکل با استفاده از دو ماده تالک و بتادین حل می شود.

بتادین از تالک ارزانتر بوده و دسترسی به آن برای خرید بهتر و آسان تر می باشد.

توجه: ید موجود در بتادین با پراکسید هیدروژن، طلا و جیوه واکنش نشان می دهد و باعث بی اثر شدن بتادین می شود. از این ماده برای استریل کردن موضعی پیرسینگ نباید استفاده کرد.

 

حساسیت در استفاده از بتادین

سوزش، قرمزی و یا خارش پوست ممکن است  در طی استفاده از دارو ایجاد شود.

واکنش آلرژیک شدید به این دارو نادر است. با این حال، اگر دچار علائم زیر شدید حتما و فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

  • خارش و سوزش شدید
  • مشکلات تنفسی
  • گیجی شدید و مشکلات شنوایی
  •  تورم ( به خصوص  در چهره / زبان / گلو )

اقدامات احتیاطی

قبل از استفاده از این محصول، پزشک خود را از تاریخچه  بیماری و مشکلات پوستی خود مانند، اگزما و عفونت‌های پوستی ویروسی آگاه کنید. و در صورت آلرژی به مواد ترکیبی بتادین و یا مواد دیگر که موجب واکنش آلرژیک با بتادین می شود؛ حتما صحبت کنید.

در دوران بارداری نیز در صورت لزوم و ضروری بودن استفاده، حتما از پزشک خود درباره ی  ریسک ها و مزایای دارو سوال کرده و بعد استفاده کنید.

توجه

  • فقط در صورت تجویز پزشک استفاده کنید و بدون نسخه و سرخود هرگز استفاده نکنید.
  • این ماده و یا دارو برای بعضی زخم ها مضر است و باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود.

نگهداری

این دارو را در برابر گرما، نور و رطوبت زیاد ، حمام و جای سرد قرار ندهید.

بعد از هر بار استفاده درب محصول را به طور محکمی ببندید.

در صورت گذشتن تاریخ انقضا ، محصول را دور بریزید و استفاده نکنید.

برای نحوه دور ریختن دارو، به گونه ای که به محیط زیست آسیب کمتری وارد کند؛ میتوانید از داروخانه ها و یا شهرداری بپرسید.

کاربردهای پزشکی

بتادین کاربرد گسترده‌ای برای ضدعفونی کردن موضعی و پیشگیری از عفونت زخم دارد و درکمک‌های اولیه برای درمان خراش‌ها، سوختگی‌ها، تاول‌ها و بریدگی‌های جزئی کاربرد دارد و برای جراحی‌های طولانی‌تر مناسب‌تر است.

متخصصین زنان و زایمان از بتادین برای درمان التهاب واژن ناشی از عفونت‌های قارچی، تریکوموناس یا عفونت‌های مختلط استفاده می‌کنند.

موارد منع مصرف

ید موجود در بتادین با پراکسید هیدروژن، نقره، تائورولیدین و پروتئین‌هایی مانند آنزیم‌ها و جیوه واکنش می‌دهد و اثر بتادین را از بین می برد.

بدن ید را جذب می‌کند و میزان جذب آن به محل زخم و وضعیت پوست بستگی دارد. بتادین در آزمایش‌های تشخیصی غده تیروئید، تشخیص با ید رادیواکتیو و عامل‌های تشخیصی مورد استفاده برای آزمایش ادرار و مدفوع اختلال ایجاد می‌کند.

انواع بتادین

بتادین  قهوه‌ای

مخصوص ضدعفونی پس از جراحی

پوویدون ـ آیودین 7.5 %

محلول ضدعفونی کننده غیراستریل

کاربرد:

از بین بردن باکتری‌هایی که ممکن است پوست را عفونی کنند. بتادین برای آماده‌سازی پوست قبل از جراحی به کار برده می‌شود.

شستشوی دست برای کاهش باکتری‌های روی پوست

کاهش قابل توجه تعداد میکروارگانیسم‌های روی دست‌ها و ساعدها قبل از جراحی یا درمان و مراقبت از بیمار

راهنمای مصرف:

دست‌ها را آب بزنید.

حدود 5 میلی لیتر (یک قاشق چای‌خوری پر) را روی دست‌ها و ساعدها بریزید و بدون اضافه کردن آب، دست‌ها را دو و نیم تا سه دقیقه به هم بمالید.

در صورت تمایل می‌توانید از اسفنج استفاده کنید. مقدار کمی آب اضافه کنید تا کف زیادی تولید شود. دست‌ها را زیر آب شیر، آب بکشید.

تمام این مراحل را یک بار دیگر با 5 میلی لیتر بتادین تکرار کنید.

بتادین سبز

پوویدون ـ آیودین 10 %

محلول ضدعفونی کننده غیراستریل

کاربرد:

آماده‌سازی پوست بیمار قبل از درمان و قبل از جراحی

نابود کردن باکتری‌های عامل عفونت‌های پوستی

دستور مصرف:

محل جراحی را پیش از جراحی پاک کنید؛ محلول را روی پوست بزنید و اجازه دهید خشک شود.

ناحیه جراحی را می‌توانید با باند پانسمان بپوشانید.