دستکش لاتکس نوعی دستکش پزشکی می باشد که با توجه به نوع آن از جمله دستکش پودری یا بدون پودر در معاینه و جراحی کاربرد دارد و استفاده می شود. این محصول از قدیمی ترین و پرکاربردترین محصول در صنعت پزشکی و درمان می باشد.

دستکش لاتکس  به خاطر خواص و ویژگی های منحصر بفردش یک دستکش پرمصرف در صنف پزشکی است. این دستکش ها از پودر لاتکس طبیعی یا مصنوعی تولید می شوند و معمولا شیری رنگ هستند؛ و در دو مدل پودری و بدون پودر تولید می شوند. یکی از حرفه ای ترین انواع آن، op-perfect است و توسط کارخانه حریر ایران تولید می شود.

دستکش های لاتکس دارای خاصیت کشسانی بوده و به انگشتان دست می چسبند بنابراین برای انجام کارهای ظریف مناسب می باشند و برای کارهایی که دقت بالا لازم دارد از جمله معاینه بدون کاهش در حس لامسه دکتر مناسب است و به دلیل خاصیت کشسانی راحت و انعطاف پذیر هستند.

این دستکش ها در برابر نفوذ آب مقاوم و دارای استحکام بالا هستند و کاملا غیرقابل نفوذ هستند. به راحتی نمی توان آنها را پاره کرد. این دستکش به صورتی ساخته می شود که هیچ باکتری و آلودگی نمی تواند از آن نفوذ کند وبه همین دلیل خطرات محیطی را برای پزشک و جراح به حداقل  می رسانند.

پودر دستکش که معمولا از جنس نشاسته و سایر ترکیبیات تهیه می شود برای راحت دست کردن دستکش اضافه می شوند، اما در زمان طولانی امکان ایجاد حساسیت برای بعضی پوست ها بصورت خارش، قرمزی دست و… وجود دارد و به همین دلیل دستکش های بدون پودر نیز تولید می شوند که در مقایسه دستکش های پودری دست کردن آنها دشوارتر و  قیمت آنها گران تر هستند.

 

نکاتی در مورد استفاده از دستکش لاتکس

  •  یکبارمصرف است
  • این دستکش ها را نزدیک آتش و حرارت مستقیم نبرید
  • از اسپری کردن الکل به دستکش لاتکس خودداری کنید
  • سایز مناسب دست خود را تهیه کنید
  • هنگام خرید  به تاریخ انقضا توجه کنید
  • پرهیز از خرید دستکش لاتکس بدون بسته بندی

دستکش-لاتکس