دفع پسماندهای بیمارستانی یکی از مهمترین چالش‌های کنترل  و کاهش عفونت کارکنان بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی- درمانی است. جراحت با اجسام برنده و تیز، از رایج‌ترین آسیب‌های کادر درمان است. سیفتی باکس جهت مقابله با این خطرات و تسهیل در دفع ایمن پسماندهای آلوده و نوک تیز تولید شده است.

سیفتی باکس چیست؟

سیفتی-باکس

سیفتی باکس از مواد پلیمر نفتی و مقاوم (مانند پلی‌پروپیلن) ساخته شده است و کاملا یکبار مصرف است و برای نگهداری و حفظ پسماندهای برنده و سرنگ های پزشکی تعبیه شده است. روی سطح ظرف یک خط نشانه با عنوان Maximum Filling Line یا خط حداکثر ظرفیت وجود دارد ؛ که نباید بیشتر از آن خط سطل را پر کرد و به وسیله  در پوش قرمز رنگ پلمپ بهداشتی می شود. سیفتی باکس ها نسبت به نفوذپذیری، ضربه و نشتی پس از سقوط مقاوم  هستند.

مواد بکار رفته در ساخت آن امکان بازگشت سیفتی باکس به طبیعت را پس از دفع و سوزاندن فراهم میکند و کاملا برای محیط زیست بی خطر است.

دهانه تعبیه شده بر روی درپوش زرد رنگ، در وسط آن قرار گرفته (به غیر از ظروف ۷ و ۱۲ لیتری) تا امکان استفاده از محصول از هر جهت فراهم باشد. همچنین ابعاد دهانه به گونه‌ایست که ضمن وارد شدن ساده اشیاء با هدایت درست به داخل آن، امکان خروج آن‌ها را در صورت سقوط احتمالی به حداقل برساند.

اجزای سیفتی باکس

این ظرف معمولا از نوعی پلاستیک مقاوم به اشکال مختلف (مکعب مستطیل و …) و توخالی ساخته می‌شوند. از دو قسمت درب و بدنه تشکیل شده و بر روی سطح بالایی خود، یک سوراخ به عنوان دهانه‌ی سیفتی باکس وجود دارد. از یک یا چند پین هم برای اطمینان از قفل شدن درب پس از پر شدن، استفاده می‌شود.

ضرورت نیاز

برای جمع‌آوری و حمل ضایعات تیز و برنده نیاز به وسیله‌ای برای نگهداری این ضایعات که مقاوم باشد و نشتی نداشته باشد، در محیط های درمانی است. همچنین باید قابلیت اتوکلاو کردن داشته باشند.

کلیه‌ی سرنگ‌ها، سرسوزن‌ها، تیغ‌های جراحی و دیگر وسایل تیز و برنده استفاده شده، باید در مخزن‌هایی مقاوم قرار گیرند؛ زیرا سلامت پرسنل را تهدید می کند و باعث ابتلای پرسنل کادر درمان به بیماری‌هایی نظیر ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C می شود.

الزام استفاده از آن درایران

طبق بخشنامه‌ی شماره ۲/۱۷۱۳۹/س در تاریخ ۸۲/۲/۱۳ استفاده از سیفتی باکس (ظروف نگهداری پسماندهای تیز و برنده) در کلیه واحدهای بهداشتی و درمانی اعم از خصوصی و دولتی، برحسب نیاز و میزان فعالیت از تاریخ ۸۲/۶/۱ الزامی شده است و باید عملی‌شدن این قضیه توسط واحدهای نظارت بر درمان پیگیری شود.

 مشخصات لازم سیفتی باکس

دارای علامت استاندارد باشد.

درب آن می‌بایست قابلیت قفل به دو صورت دائم و موقت را داشته باشد

قابلیت اتوکلاو و بی‌خطر شدن را داشته باشند.

دهانه سیفتی باکس باید به اندازه‌ای باشد که بتوان پسماند را بدون اعمال فشار دست، در ظروف انداخت و خارج کردن آن‌ها از ظرف ممکن نباشد.

دیواره‌های ظرف نفوذناپذیر باشد و سیالات نتوانند از آن خارج شوند.

حمل و نقل ظرف آسان و راحت باشد.