فواید و خطرات انواع حجامت

حجامت

هر آنچه لازم است درباره حجامت بدانید

احتمالاً شما هم تا کنون با عنوان خون کثیف، خون غلیظی که پر از سموم و کثیفی ها است، مواجه شده اید. سوخ و ساز و فعل انفعالات بدن مانند هر کارخانه دیگری سموم و مواد مضری به دنبال دارد که بسیاری از این مواد به طرق مختلف از بدن دفع می شود. اما برخی از این سموم راهی به بیرون نداشته و رگ ها و در خون ما رسوب می نمایند. این رسوب سموم می تواند پیامدهای منفی بسیار زیادی برای ما به دنبال داشته باشد. بیماری ها، ضعف و سستی و بی حالی و برخی موارد دیگر که همه آنها تنها با یک حجامت ساده قابل رفع است. حجامت روش درمانی برای دفع این سموم بدن است که در ادامه به جزئیات آن از سیر تا پیاز آشنا خواهیم شد.

تاریخچه حجامت در ایران و جهان

حجامت در جهان و البته ایران سابقه بسیار طولانی دارد. آثار به جا مانده از موادی که برای این روش خون گرفتن از بدن استفاده می شده نشان می دهد که مردم مقدونیه 3300 سال پیش از میلاد مسیح از آن استفاده می کرده اند. سفر روش درمانی حجامت از مقدونیه به سمت یونان و سایر کشورهای اروپایی و چین شروع می شود. در ایران نیز این روش درمانی سال های قبل از ورود اسلام و در زمان ساسانیان برای اولین بار مورد استفاده قرار می گیرد. طب اسلامی نیز دیدگاه کاملاً مثبتی نسبت حجامت داشته و آن را برای بدن ضروری می داند.

مضرات حجامت

روش های انجام حجامت

حجامت در کشورهای مختلف به روش های بسیار مختلفی صورت می پذیرد. حتی در برخی موارد مشاهده شده به جای استفاده از مواد مرسوم این تکنیک از زالو برای مکیدن خون آلوده بدن کمک می گیرند. با این حال دو روش اصلی و عمده برای حجامت وجود دارد.

  • حجامت تر
  • حجامت خشک

این دو روش که در ایران نیز فراگیر شده اند، تعریف کاملاً مشخصی دارند. در روش حجامت تر خون کثیف توسط دستگاه مکش مکیده شده و سپس آن را خارج می نمایند. در روش خشک اما هیچ خونی خارج نشده و این متد تنها برای تحریک سیستم ایمنی بدن و از بین بردن سموم به کار می رود.

نحوه عمل حجامت

نحوه عمل حجامت بسیار ساده است. محل های خاصی از بدن بهترین عملکرد را برای حجامت به دنبال دارند. سر، بین دو کتف و کمر محل هایی هستند که بیشتر از سایر اندام ها برای حجامت انتخاب می شوند. در عمل حجامت دستگاه های ساکشنی روی پوست قرار داده می شود که مکش دستگاه کم کم شروع به کشیدن سموم بدن و خون های کثیف نموده و آنها را در زیر پوست جمع می کند. سپس با ایجاد چند خراش کوچک این خون ها به بیرون کشیده می شود تا برای همیشه از آنها خلاص شوید. البته کاربران باید بدانند که انجام این روش معمولاً با سستی بسیار بالایی در بدن همراه بوده و احتمال غش کردن بیمار نیز به دلیل افت شدید انرژی وجود دارد که خطرناک نخواهد بود. از این رو خوردن مواد قندی می تواند در این شرایط بهترین تصمیم باشد.

فواید حجامت

فواید حجامت

اصلی ترین فایده ای که در حال حاضر از حجامت می توان انتظار داشت و پزشکان نیز آن را توصیه می نمایند، در درمان برخی بیماری ها است. مقاله های زیادی در باره فواید عمل حجامت به چاپ رسیده است که در برخی از آنها اشاره شده که این روش درمانی می تواند برای 150 نوع بیماری مثمر ثمر باشد. با توجه به تأثیر مثبتی که حجامت روی سیستم دفاعی بدن دارد، این قضیه خیلی هم دور از انتظار نیست. از این گذشته از این روش درمانی برای دور نمودن استرس های روزانه و فشارهای عصبی ناشی از فعالیت روزمره نیز استفاده می شود. حجامت شوندگان تا روزها بعد از این عمل انرژی بسیار مضاعفی داشته و با شور و نشاط زیادی به کار می پردازند.

همانقدر که در علم پزشکی به خون دادن توصیه شده است، حجامت نیز در طی دوره های مشخص باید انجام پذیرد. هر دو این روش ها نتایج تقریبا مشابهی به دنبال دارند. البته در حجامت خون بسیار کمتری از بدن خارج می شود.

قبل از حجامت

مانند هر روش درمانی حجامت نیز نیاز به پیش زمینه هایی دارد. دقیقا مانند زمان ون دادن، بدن به شدت با افت انرژی و قند روبرو می شود که در نتیجه سستی و بی حالی را به دنبال دارد. از این رو رعایت برخی نکات قبل از حجامت می تواند حائز اهمیت بوده و شرایط بهتری را برای هر فرد رقم بزند.

خوردن شربت های شیرین عسل

استفاده از مواد قندی یک ساعت قبل از حجامت می تواند انرژی لازم در زمان عمل را برای بدن تأمین نموده و مانع از بی حالی شدید شود. خود پزشک نیز معمولاً از آبمیوه های بازاری برای رفع نیاز انرژی بدن استفاده خواهد کرد.

انواع حجامت

دور ماندن از سیگار

بهتر از 1 تا 3 روز قبل از عمل حجامت این ماده وحشتناک را از بدن خود دور نمایید.

غذا به مقدار نیاز بخورید

پرخوری و کم خوری هر دو قبل از حجامت توصیه نشده و بهتر است شکم در زمان این عمل نه خیلی سیر و نه خیلی گرسنه باشد.

تجربه حجامت کننده

مهم ترین نکته ای که قبل از حجامت باید به آن بپردازید، تجربه و کیفیت کار فردی است که این کار را برای شما انجام می دهد. دقت داشته باشید که در صورت عدم توجه به این نکته احتمال خطر را برای سلامتی خود بالا برده اید.

خطر حجامت

حجامت به خودی خود خطری برای سلامتی افراد ندارد اما در برخی مواقع باید از انجام این عمل خودداری کرد. کسانی که شرایط زیر را داشته باشند، بهتر است تا زمان مساعد شدن شرایط بدنی و فیزیکی خود از این عمل خودداری نموده و منتظر شرایط مساعد بمانند.

خردسالان

حجامت می تواند برای خردسالان زیر 2 سال خطرناک باشد.

زنان باردار

زنان باردار به دلیل شرایط خاص بدنی خود باید از این عمل دوری کنند.

افراد دچار کم خونی

با توجه به از دست رفتن خون و سستی در این عمل، چنین افرادی مجاز به عمل حجامت نیستند.

بیماران خاص

هموفیلی، صرع و از این قبلی بیماری ها شرایط را برای حجامت سخت می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *