مقالات پزشکی

نوار تست اعتیاد

نوار تست اعتیاد

هر آنچه لازم است درباره نوار تست اعتیاد بدانید

بلای خانمان سوز اعتیاد امروزه بسیاری از جوانان و نوجوانان را به خود درگیر کرده است. دچار شدن به این بیماری سخت البته علاج دارد. اما قبل از آن بایستی در تشخیص آن موفق باشیم. برخلاف گذشته که برای تست اعتیاد تنها آزمایشگاه ای بزرگ می توانستند چاره کار باشند، امروزه اما این امکان برای کاربران در خانه ها نیز به وجود آمده است. تجهیزات پزشکی ماهان طب تأمین کننده تجهیزات کمک پزشکی و خود مراقبتی فعالیت خود را در محصولات آزمایشگاهی خانگی نیز آغاز نموده و کاربران می توانند برای خرید این اجناس با قیمت منصفانه از طریق فروشگاه اقدام کنند. آشنایی با روش استفاده از نوار تست اعتیاد و مسائل مربوط به آن از علاوه بر افزایش سطح آگاهی می تواند شما را از بسیاری از منجلاب های زندگی نیز نجات دهد. از این رو در این مقاله بر آن شدیم تا هر آنچه که لازم است درباره نوار تست اعتیاد بدانید را با هم مرور کنیم. در این مقاله با عناوین زیر درباره نوار تست اعتیاد آشنا خواهیم شد:

 • نوار تست اعتیاد
 • دقت نوار تست اعتیاد
 • استانداردهای نوار تست اعتیاد
 • کاربرد نوار تست اعتیاد
 • چگونه با نوار تست اعتیاد کار کنیم؟
 • دلایل منفی شدن و یا اعتبار نداشتن تست
 • چه داروهایی را نباید هنگام تست اعتیاد مصرف کنیم؟
 • بهترین زمان استفاده از نوار تست اعتیاد
 • مدت ماندگاری مواد مخدر مختلف در خون برای تست

انواع روش های تست اعتیاد

تست اعتیاد به صورت کلی در دو روش عمومی صورت می پذیرد. روش کروماتوگرافی که مربوط به آزمایشگاه ای مجهز به دستگاه آن است و البته استفاده از نوار تست اعتیاد که می توان از آن در خانه نیز استفاده کرد. هر کدام از این روش ها جایگاه خاص خود را داشته و می توانند در مواقع ضروری مورد استفاده قرار گیرند.

تست اعتیاد با نوار تست در خانه

نوار تست اعتیاد ابزار مناسبی است که به وسیله آن می توانید در خانه از آن استفاده نمایید. این بزرگترین مزیتی است که این نوار برای کاربران فراهم می آورد. از این گذشته استفاده از آن بسیار ساده و راحت بوده و در پایان همین مقاله همه شما می توانید به بهترین شکل از این نوار در خانه استفاده نمایید و یا حتی در استفاده اطرافیانتان از آن راهنمکایی های لازم را به آنها بدهید.

نوار تست اعتیاد

انواع نوار تست اعتیاد و دقت آنها

در درجه اول باید بدانید که نوار تست اعتیاد محصولی کاملا شناخته شده و پر کاربرد در جهان است. اکثر نهادهای پزشکی اعم از سازمان بهداشت جهانی استفاده از این نوار تست را کاملا قبول داشته و مهر تاییدی روی آن گذاشته اند. با این حال برندها و مارک های مختلفی از این نوار در جهان تولید و عرضه می شود که همه آنها کیفیت یکسانی ندارند. با این حال آنها که مجوز از سازمان های بزرگ جهان را داشته باشند دارای استانداردهای بالایی بوده و می توانند پاسخ هایی با 98 درصد دقت را به شما ارائه دهند. دقت 98 درصدی برای یک نوار تست در خانه عدد بسیار خوبی محسوب می شود و می تواند شما را به پاسخ صحیح نزدیک نماید. حداقل انتظاری که می توانید از این نوار داشته باشید، یک هشدار بسیار بزرگ برای شما است تا برای اقدامات ثانویه دست به کار شوید.

نوار تست اعتیاد

کاربرد نوار تست اعتیاد

از نوار تست اعتیاد برای تست مواد مخدر بسیار زیادی استفاده می شود. لیستی از این مواد را با هم آماده کرده ایم که دیدن آنها می تواند جالب باشد.

 • مورفین
 • حشیش
 • متادون
 • کوکائین
 • اکستازی
 • شیشه
 • ماری جوانا
 • بنزودیازپین ها
 • فنسیکلیدین ها
 • آمفتامین

برای داشتن پاسخی منطقی در هر کدام از این موارد نیاز است تا مقادیر حداقلی از آنها در نمونه وجود داشته باشد که این مقدار برای مواد مخدر مختلف با هم فرق دارد. برای مثال در تست مورفین 300 ng/ml از آن باید در نمونه وجود داشته باشد. از این گذشته نوار تست اعتیاد دارای مدل های تکی و یا چند تایی نیز است. مدل های تکی تنها برای تشخیص یکی از این مواد می تواند پاسخ مناسبی برای شما داشته باشد. در مدل های چند تایی تست هر کدام از این مواد مخدر به صورت جداگانه قابل بررسی خواهد بود.

چگونه نوار تست اعتیاد را بخوانیم؟

نحوه خواندن نوار تست اعتیاد بسیار ساده و راحت است و هر کسی بدون کوچک ترین تجربه در این زمینه یا پیش نیاز خاصی می تواند پاسخ این تست را بخواند. برای این منظور تنها مافی است نمونه ادرار شخص را در محل مخصوص نوار ریخته و منتظر عکس العمل آن باشید. در روی نوار تست اعتیاد یک خط وجود دارد که به خط کنترل معروف است. پاسخ تست بر اساس این خط قابل تشخیص می باشد. اگر در بالای این خط تنها یک خط رنگی ایجاد شود، نتیجه تست مثبت می باشد. اگر همزمان دو خط در نوار ظاهر شوند، پاسخ تست منفی بوده است. در حالت های دیگر مانند زمانی که اصلاً خطی نباشد و یا یک خط در زیر خط کنترل ظاهر شود، نتیجه تست با این نوار قابل استناد نبوده و تست باطل است.

بهترین زمان تست اعتیاد

زمان تست نیز از جمله موارد مهمی است که باید به آن دقت لازم را داشته باشید. فراریت مواد مخدر مختلف از بدن با هم تفاوت دارد اما این تفاوت خیلی زیادی نخواهد بود. در اکثر مواقع تا 4 روز بعد از مصرف نیز این تست قابل انجام بوده و می تواند پاسخ مناسبی را به دنبال داشته باشد. با این حال در جدول زیر زمان دقیق قابل شناسایی بودن این تست را برای برخی از مخدرها با هم مرور می کنیم.

 

حشیش حداکثر تا 4 هفته
مورفین و هروئین حداکثر 4 روز
اکستازی حداکثر 4 روز
ماری جوانا و علف حداکثر 40 روز
شیشه حداکثر 4 روز
متادون حداکثر 3 روز
کوکائین حداکثر 4 روز
آمفتامین حداکثر 3 روز

نکات مهم قبل از استفاده از نوار تست اعتیاد

در هنگام استفاده از نوار تست اعتیاد باید بدانید که روش هایی وجود دارد که باعث عدم پاسخ مناسب نوار به تست می شود. این روش ها تقلب هایی هستند که بسیاری از معتادان با آنها آشنا می باشد. غیر از این هم استفاده از برخی داروها مانند کدئین، دیازپام و برخی از مسکن ها هم تاثیراتی روی تست خواهند داشت و ممکن است پاسخ تست را به صورت کاذب مثبت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *